Czy kocięta wymagają określonej diety?

Kocięta mają dużo do zrobienia w krótkim czasie, ponieważ ogólnie uważa się, że są w pełni dorosłe w wieku 8-12 miesięcy. Ponieważ kocięta szybko rosną i rozwijają się, mają inne wymagania żywieniowe niż dorosłe koty. Dlatego ważne jest, aby upewnić się, że ich specyficzne potrzeby żywieniowe są zaspokajane, aby wspierać zdrowy wzrost. Zbyt wczesne karmienie dorosłych dietą może wpłynąć na ich rozwój i prowadzić do długotrwałych problemów przez całe życie.

Przez pierwsze kilka tygodni po urodzeniu kocięta będą polegać na mleku matki, aby uzyskać niezbędne składniki odżywcze. Jednak około 3-4 tygodnia wymagania żywieniowe kociąt zaczynają się zmieniać. W naturalny sposób zmniejsza się produkcja mleka matki, a także zmniejsza się zdolność kociąt do trawienia laktozy. Od tego momentu ważne jest, aby rozpocząć proces odsadzania, aby stopniowo wprowadzać w pełni zbilansowaną i kompletną dietę dla kociąt, specjalnie zaprojektowaną, aby zaspokoić potrzeby żywieniowe kociąt.

Białko do wzrostu

Jako mięsożercy koty naturalnie wymagają znacznie wyższego poziomu białka niż psy. Kocięta wymagają jednak jeszcze więcej białka niż ich dorosłe odpowiedniki, przy minimalnym zalecanym poziomie 28g/100g suchej masy (s.m.) podczas wzrostu, który następnie spada do minimum 25g/100g s.m.

Świeży łosoś zawiera wysoki poziom białka

Białka składają się z aminokwasów, które są ważnymi elementami budulcowymi mięśni, skóry, włosów, szkieletu i innych tkanek w ciele. Wraz z wyższym zapotrzebowaniem na białko kocięta mają również wyższe zapotrzebowanie na szereg niezbędnych aminokwasów w porównaniu z dorosłymi kotami. Badania wykazały, że niedobór aminokwasów egzogennych powodował, że kocięta traciły na wadze2, co oczywiście jest niekorzystne w okresie wzrostu. Dzieje się tak, ponieważ niezbędne aminokwasy nie mogą być syntetyzowane przez zwierzę i dlatego muszą być obecne w diecie. Odwrotnie, wykazano również, że nadmierne poziomy argininy, metioniny i tryptofanu mogą prowadzić do zmniejszenia tempa wzrostu i spożycia pokarmu3,4. Dlatego te składniki odżywcze mają maksymalne wartości odżywcze (arginina 3.5g/100g sm, metionina 1.4g/100g sm, tryptofan 1.7g/100g sm)1 wspierać wzrost.

Niezbędne Nienasycone Kwasy Tłuszczowe dla Niezbędnego Rozwoju

Tłuszcze dietetyczne stanowią najbardziej skoncentrowane źródło energii w zbilansowanej diecie dla kociąt, pomagając skutecznie zaspokoić ich zwiększone zapotrzebowanie na energię podczas szybkiego wzrostu. Oprócz dostarczania energii, źródła tłuszczu w diecie dostarczają również niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe (NNKT). Niezbędny charakter kwasów tłuszczowych wynika przede wszystkim z niezdolności zwierzęcia do syntetyzowania w organizmie wystarczających ilości do zaspokojenia jego potrzeb, dlatego muszą one być obecne w diecie. Jednak NNKT posiadają również ważne cechy funkcjonalne i strukturalne, które odgrywają istotną rolę we wspieraniu zdrowego rozwoju i funkcjonowania organizmu, co również przyczynia się do ich zasadniczego charakteru.5

W przypadku kociąt/kotów, podobnie jak w przypadku innych ssaków, niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe należą do rodziny omega-3 i omega-6.

Omega-6 NNKT

Omega-6 NNKT to kwas linolowy (LA) i kwas arachidonowy (AA). LA zazwyczaj znajduje się w składnikach roślinnych (np. oleju kukurydzianym, oleju z krokosza barwierskiego), podczas gdy AA najczęściej występuje w tłuszczach zwierzęcych 6. Zarówno LA, jak i AA są niezbędnymi składnikami błon komórkowych, działającymi w celu utrzymania stabilności i płynności błony. W przeciwieństwie do psów, koty mają ograniczoną zdolność konwersji LA do AA i dlatego wymagają diety, która może zapewnić im oba te kwasy tłuszczowe, aby zapobiec niedoborom.

W przypadku braku LA i AA w diecie objawy niedoboru u kociąt obejmują letarg, opóźnienie wzrostu, szorstką, suchą sierść z łupieżem i zmianami skórnymi 7. Uzupełnienie diety z niedoborem NNKT olejem z nasion krokosza barwierskiego (jako źródło LA) było w stanie zapobiec rozwojowi złej kondycji skóry i sierści oraz utracie wody przez skórę, przy znikomej konwersji LA do AA, co wskazuje na specyficzne funkcje LA jako EFA niezależna od AA.

Dalsze badania na kotach karmionych dietą zawierającą odpowiednią ilość LA, ale z niedoborem AA wykazały zaburzenia rozrodu i upośledzoną agregację płytek krwi, które można leczyć przez dodanie AA. Ważną kwestią, na którą należy zwrócić uwagę, jest to, że wpływ żywienia na rozwój i zdrowie kociąt zaczyna się przed urodzeniem i podkreśla się znaczenie zapewnienia odpowiedniego poziomu NNKT, zwłaszcza AA, w diecie matki w okresie ciąży i laktacji. W okresie rozrodu i wzrostu zalecany jest minimalny poziom 20 mg/100g sm, który jest znacznie wyższy niż zalecany poziom dla dorosłych kotów (6 mg/100g sm)1.

Badania te wskazują, że LA jest niezbędny dla takich funkcji, jak wzrost, transport lipidów, normalny stan skóry i sierści oraz utrzymanie bariery przepuszczalności naskórka, podczas gdy AA jest wymagany dla funkcji zależnych od tworzenia eikozanoidów, takich jak rozmnażanie i agregacja płytek.

Omega-3 NNKT

Omega-3 NNKT to kwas alfa-linolenowy (ALA), kwas eikozapentaenowy (EPA) i kwas dokozaheksaenowy (DHA). EPA i DHA na ogół znajdują się najliczniej w źródłach morskich, takich jak algi i fitoplankton, a także w jedzących je rybach, podczas gdy ALA występuje częściej w olejach roślinnych (np. olej lniany (lniany), olej sojowy).

EPA jest prekursorem DHA i może być również wbudowywany do błon komórkowych, skąd może być uwalniany i przekształcany w eikozanoidy, które odgrywają ważną rolę w reakcjach immunologicznych i zapalnych. Co ważne, eikozanoidy pochodzące z EPA różnią się od tych wytwarzanych z AA i są bardziej powiązane z właściwościami przeciwzapalnymi w przeciwieństwie do właściwości zapalnych eikozanoidów pochodzących z AA.

Uznaje się, że DHA ma kluczowe znaczenie we wspieraniu prawidłowego rozwoju mózgu i tkanki siatkówki. Kocięta od matek karmionych stosunkowo niskimi poziomami ALA (z oleju kukurydzianego) były w stanie przekształcić ALA w EPA i DHA w wątrobie i akumulować wyższy poziom DHA w mózgu i tkance siatkówki niż w wątrobie. Jednak poziomy ALA dostarczane w diecie matki, a następnie kociąt, okazały się mniej niż optymalne pod względem osiągania poziomów DHA wspierających prawidłowy rozwój nerwowy i wzrokowy. Zapisy elektroretinogramu, stosowane jako miara funkcjonowania komórek siatkówki i neuronów, były upośledzone u kociąt karmionych dietą zawierającą olej kukurydziany jako główne źródło EFA (ALA) w porównaniu z kociętami karmionymi dietami zawierającymi wstępnie przygotowany DHA. Jeśli we wczesnym okresie rozwoju występuje niedobór DHA, może to prowadzić do utraty sprawności neuronów i zmniejszenia ostrości wzroku.

Ponieważ nie ustalono zapotrzebowania żywieniowego na EPA i DHA u dorosłych kotów, ważne jest, aby wybrać dietę dla kociąt, aby zapewnić minimalny poziom 0.01g/100g sm EPA+DHA w fazie wzrostu kociąt.1

Minerały i witaminy

Istnieje mnóstwo minerałów i witamin, których koty potrzebują, aby zachować zdrowie. Jednak niektóre z najważniejszych podczas wzrostu to wapń (Ca), fosfor (P) i witamina D, ponieważ odgrywają kluczową rolę w rozwoju szkieletu 15. Niewystarczająca lub niezrównoważona podaż tych składników odżywczych może mieć poważny negatywny wpływ na zdrowie, prowadząc do długotrwałych problemów przez całe życie zwierzęcia.

Zdrowy kotek imbirowy

Kocięta potrzebują więcej wapnia i fosforu niż dorosłe koty, aby wspierać wzrost i rozwój ich kości i zębów. Zaleca się, aby kocięta wymagały minimum 1g/100g sm Ca w swojej diecie i 0.84g/100g sm P, w porównaniu do dorosłych kotów, które potrzebują tylko 0.4g/100g sm Ca i 0.26g/100g sm P. dorosły. Ważny jest nie tylko poziom tych minerałów w diecie, ale także stosunek, w jakim są dostarczane. W przypadku kociąt zaleca się, aby wartość ta nie była wyższa niż 1.5:1 (Ca:P), ale można ją zwiększyć do 2:1 w dietach dla dorosłych kotów 1.

Witamina D jest również niezbędnym składnikiem odżywczym dla kotów, ponieważ zapewnia organizmowi przyswajanie wystarczającej ilości wapnia i fosforu. Kocięta muszą otrzymywać w swojej diecie minimum 28 IU/100g sm, czyli nieco więcej niż minimalne zapotrzebowanie dorosłych 25IU/100g sm 1. Niedobór witaminy D lub niski poziom Ca i P może prowadzić do złamań z powodu zmniejszonej mineralizacji kości i deformacji kości (np. krzywicy), co prowadzi do bolesnych, długotrwałych stanów.

Referencje

  1. Wytyczne żywieniowe dotyczące pełnoporcjowej i uzupełniającej karmy dla kotów i psów. (2020).
  2. Rogers, QR i Morris, JG (1979). Niezbędne aminokwasy dla rosnącego kociaka. The Journal of Nutrition, 109(4), pp.718-723.
  3. Taylor, TP, Morris, JG, Kass, PH i Rogers, QR (1997). Zwiększenie ilości aminokwasów zbędnych w diecie kociąt żywionych aminokwasami egzogennymi na poziomie lub poniżej ich zapotrzebowania zwiększa zapotrzebowanie na argininę. Aminokwasy, 13 (3-4), str. 257-272.
  4. Taylor, TP, Morris, JG, Kass, PH i Rogers, QR (1998). Maksymalny wzrost występuje u kociąt przy szerokim zakresie proporcji niezbędnych aminokwasów do azotu całkowitego. Aminokwasy, 15(3), str. 221-234.
  5. Bauer, JJE (2008). Metabolizm niezbędnych kwasów tłuszczowych u psów i kotów. Revista Brasileira de Zootecnia, 37 (SPE), s. 20-27.
  6. Lenox, CE (2016). Rola kwasów tłuszczowych w diecie u psów i kotów. Dzisiejszy dziennik praktyki weterynaryjnej: Uwagi żywieniowe ACVN, 6 (5), s. 83-90.
  7. Sinclair, AJ, Slattery, W., McLean, JG i Monger, EA (1981) Niedobór niezbędnych kwasów tłuszczowych i dowody na syntezę arachidonianu u kotów. Br J Nutr, 46, s. 93-96.
  8. MacDonald, ML, Rogers, QR i Morris, JG (1983) Rola linoleinianu jako niezbędnego kwasu tłuszczowego dla kota niezależnie od syntezy arachidonianu. J Nutr, 113:1422-1433.
  9. MacDonald ML, Rogers QR, Morris JG, Cupps PT. (1984) Wpływ niedoborów linoleinianu i arachidonianu na reprodukcję i spermatogenezę u kotów. J Nutr. 114(4):719-26. DOI: 10.1093/Jn/114.4.719. PMID: 6716173.
  10. MacDonald ML, Rogers QR, Morris JG. (1984) Wpływ niedoboru arachidonianu w diecie na agregację płytek krwi kota. Comp Biochem Physiol C Comp Pharmacol Toxicol. 78(1):123-6. DOI: 10.1016/0742-8413(84)90057-4. PMID: 6146457.
  11. MacDonald, ML, Anderson, BC, Rogers, QR, Buffington, CA i Morris, JG (1984) Wymagania dotyczące niezbędnych kwasów tłuszczowych u kotów: Patologia niedoboru niezbędnych kwasów tłuszczowych. Am J Vet Res, 45(7): 1310-1317.
  12. Calder, PC (2012) Wielonienasycone kwasy tłuszczowe Omega-3 a procesy zapalne: odżywianie czy farmakologia? Br J Clin Pharmacol, 75(3); 645-662.
  13. Biagi, G., Mordenti, AL i Cocchi, M. (2004). Rola dietetycznych niezbędnych kwasów tłuszczowych omega-3 i omega-6 w żywieniu psów i kotów: przegląd. Postęp w odżywianiu, 6, s. 97-107.
  14. Pawlosky, RJ, Denkins, Y., Ward, G. i Salem Jr, N. (1997). Nagromadzenie długołańcuchowych wielonienasyconych kwasów tłuszczowych w siatkówce i mózgu u rozwijających się kotów: skutki diety matek na bazie oleju kukurydzianego. Amerykańskie czasopismo o żywieniu klinicznym, 65(2), s.465-472.
  15. Stockman, J., Villaverde, C. i Corbee, RJ (2021). Wapń, fosfor i witamina D u psów i kotów: poza kośćmi. Kliniki Weterynaryjne: Praktyka Małych Zwierząt, 51(3), s.623-634.
0
    0
    Twój koszyk
    Twój koszyk jest pustyWróć do sklepu