Złote Przeboje; Żywienie dla starszych kotów i psów

Czym różni się karma dla seniorów?

Diety dla szczeniąt są powszechnie akceptowane w branży, z jasno określonymi wytycznymi żywieniowymi. Jednak wymagania żywieniowe starszych kotów i psów nie są ściśle określone przez: FEDIAF, AAFCO albo NRC. Pomimo tego, że nasze zwierzęta spędzają proporcjonalnie więcej czasu w kategoriach „senior” lub „geriatryczny”, ich wymagania żywieniowe oparte są na parametrach dorosłych. Niemniej jednak starsze koty i psy mogą odnieść korzyści ze zmian żywieniowych dostosowanych do wspierania zmian fizjologicznych, o których wiadomo, że zachodzą na tym etapie życia.

Czym powinienem karmić mojego starszego psa?

Diety seniorów dla psów i kotów są formułowane w celu rozwiązania znanych zmian fizjologicznych, które zachodzą wraz z wiekiem zwierząt. Na przykład wiadomo, że poziom aktywności spada u starszych psów. W porównaniu z młodymi dorosłymi psami (1.5 – 4.5 roku), psy w wieku 7-9 lat były o 17% mniej aktywne, podczas gdy psy w wieku 11-14 lat były mniej aktywne o 42% 1. Podczas gdy poziom aktywności u psów maleje wraz z wiekiem, wydaje się, że wydajność trawienia jest utrzymana 2 – tzn. starsze psy potrafią czerpać energię ze swojej diety równie skutecznie, jak młodsze dorosłe psy.

Razem te czynniki zwiększają ryzyko nadwagi starszych psów, jeśli żywienie nie jest odpowiednio dostosowane. Dlatego dieta dla psów seniorów o zwiększonej zawartości białka i obniżonej zawartości tłuszczu, przy ogólnym obniżeniu zawartości energii, powinna pomóc w utrzymaniu beztłuszczowej masy ciała oraz ograniczeniu przyrostu masy ciała i odkładania się tłuszczu.

Czym powinienem karmić mojego starszego kota?

Często przyjmuje się, że starsze koty mają skłonność do otyłości i że spożycie energii powinno być ograniczone, tak jak w przypadku starszych psów. Istnieją pewne dowody na poparcie tego, ale badania populacji starszych kotów wskazują, że ten pogląd jest zbyt prosty. W dużej kolonii kotów badawczych odsetek tkanki tłuszczowej znacznie wzrósł u osób w wieku 7-12 lat w porównaniu z dorosłymi kotami (1-7 lat) . Jednak u kotów powyżej 12 roku życia zaobserwowano spadek % tkanki tłuszczowej.

Podobne wyniki odnotowano również w badaniu dotyczącym kotów należących do klientów, gdzie ponad 60% „dojrzałych” kotów (7-10 lat) i „starszych” kotów (11-14 lat) zostało sklasyfikowanych jako „zbyt grube”. Ankieta ta wykazała, że ​​około. 40% kotów geriatrycznych (>15 lat) uznano za „zbyt grubych”, ale także, że około 40% kotów geriatrycznych uznano za „zbyt chude” – w wyniku nie tylko utraty tkanki tłuszczowej, ale także utraty mięśni. U niektórych kotów strawność białek i tłuszczów spada wraz z wiekiem, przy czym najczęściej występuje u kotów powyżej 12. roku życia. Koreluje to ze zwiększonym występowaniem utraty tkanki tłuszczowej i mięśniowej w tej kategorii wiekowej.

Powyższe odkrycia wskazują na różne ulepszenia żywieniowe, aby jak najlepiej zaspokoić potrzeby „starszych” i „geriatrycznych” kotów. W przypadku starszych kotów (np. 7+ lat) diety wysokobiałkowe i niskotłuszczowe byłyby najlepsze, aby pomóc utrzymać beztłuszczową masę ciała, jednocześnie ograniczając odkładanie tłuszczu i przyrost masy ciała/otyłość. W przypadku kotów „geriatrycznych” (np. 12+ lat) zwiększenie zawartości tłuszczu w diecie z wysoką zawartością białka byłoby odpowiednie, aby pomóc w utrzymaniu masy ciała i beztłuszczowej masy ciała.

Podobnie jak w przypadku wszystkich etapów życia, zawsze powinno być dostępne świeże źródło wody. Zużycie wody może znacznie się zmniejszyć u starszych zwierząt. W szczególności koty geriatryczne są bardziej narażone na odwodnienie. Prezentacja wody obok jedzenia lub w wielu miejscach może zwiększyć spożycie i zapobiec odwodnieniu.

Kiedy zacząć stosować dietę dla seniorów?

Podobnie jak ludzie, psy i koty nie starzeją się konsekwentnie, a wiek chronologiczny nie zawsze odpowiada wiekowi fizjologicznemu. Rasa ma duży wpływ na długość życia psów, przy czym oczekuje się, że małe rasy przeżyją swoje odpowiedniki dużych ras. Ta różnica w długości życia utrudnia ustalenie dokładnego wieku „starszych” psów. Oznaki starzenia mogą być zauważalne u psów dużych ras już w wieku 5 lat, podczas gdy małe rasy mogą być widoczne dopiero w wieku 10 lat. U kotów rasa ma mniejszy wpływ, a proces starzenia przebiega bardziej stopniowo. Sugerowana klasyfikacja jest taka, że ​​koty stają się „starsze” około 7-8 lat i przechodzą do „geriatrycznej” od około 12 lat.

Ponieważ nie ma jednego określonego punktu wiekowego, który oznaczałby potrzebę przejścia na dietę dla seniorów, monitorowanie osób jest kluczowe. Obserwowanie wzorców zachowań i poziomów aktywności może ujawnić oznaki starzenia. Czy Twój pies „zwalnia” na spacerach, czy jest mniej zainteresowany zabawą? Zmiany w poziomie aktywności lub zachowania mogą być trudniejsze do zauważenia u starszych kotów, ponieważ koty mają tendencję do bardziej siedzącego trybu życia. Ocena wagi ciała i oceny kondycji ciała (BCS) jest również kluczowymi narzędziami, z których mogą korzystać właściciele zgodnie z regularną oceną weterynaryjną. Regularne monitorowanie może pomóc właścicielom w identyfikacji ogólnych oznak zmian związanych z wiekiem, a także potencjalnych chorób leżących u ich podstaw we wczesnych stadiach.

Dostosowanie się do potrzeb seniora nie wymaga drastycznych zmian. Na przykład, wraz z pogorszeniem stanu zdrowia zębów, konsumpcja suchej karmy może stać się trudniejsza. Podawanie pokarmu w kilku małych posiłkach i zmiękczenie go niewielką ilością ciepłej wody może pomóc w utrzymaniu jego spożycia.

Korzyści z żywienia seniorów

Koncentrując się na zdrowym starzeniu się, kluczowym trendem w dietach dostosowanych do żywienia seniorów jest suplementacja składnikami/odżywkami wspierającymi zdrowie stawów. Suplementy takie jak zielonowargi (GLM) znane są ze swoich właściwości przeciwzapalnych. Badania wykazały, że GLM skutecznie łagodzi obrzęk i ból u psów z chorobą zwyrodnieniową stawów. GLM jest również stosowany jako dodatek do bardziej znanych suplementów na stawy, takich jak glukozamina i siarczan chondroityny.

Uzupełniając zapotrzebowanie na wysokostrawne źródła białka w diecie seniorów, diety oparte na rybach są powszechnym trendem i mają dodatkową zaletę, że są naturalnie bogate w kwas eikozapentaenowy (EPA) i kwas dokozaheksaenowy (DHA). Wykazano, że te długołańcuchowe, wielonienasycone kwasy tłuszczowe omega-3 mają właściwości przeciwzapalne i być korzystne dla zdrowia stawów.

Podobnie jak u ludzi, psy i koty mogą z wiekiem wykazywać postępujący spadek funkcji poznawczych. Uszkodzenie komórek mózgowych jest stopniowe, ale nieodwracalne, więc strategie żywieniowe dla zdrowego starzenia się mózgu mogą być korzystne dla starszych zwierząt. Wykazano, że suplementacja diety EPA i DHA wraz z witaminami z grupy B, przeciwutleniaczami i argininą zapewnia podejście żywieniowe, które może zachować, a nawet poprawić funkcje poznawcze u starszych kotów i psów.

Podsumowanie

Odżywianie może odgrywać kluczową rolę we wspomaganiu zdrowego starzenia się. Zróżnicowane wymagania starszego etapu życia wymagają regularnego przeglądu wymagań żywieniowych. Przez cały czas dieta musi sprostać wyzwaniom związanym z utrzymaniem beztłuszczowej masy mięśniowej i optymalnej tkanki tłuszczowej. Jednak żywienie może również odgrywać rolę w zmniejszaniu stresorów fizjologicznych doświadczanych przez nasze starsze zwierzęta towarzyszące. W szczególności diety seniorów mogą pomóc w zmniejszeniu ryzyka lub wskaźnika chorób związanych z wiekiem. Oprócz karmienia seniorów dieta, rozsądne dostosowanie się do środowiska i rutyny starzejącego się zwierzęcia może pomóc w poprawie dobrostanu. Względy, takie jak zwiększona liczba stanowisk żywienia w domu, mogą pomóc w utrzymaniu dziennych racji.

Referencje

1. Zanghi, BM, Kerr, W., de Rivera, C., Araujo, JA & Milgram, NW Wpływ wieku i harmonogramu karmienia na dobowe rytmy odpoczynku/aktywności u psów. J. weterynarz. Zachowuj się. 7(6), 339-347 (2012).

2. Harper, EJ Zmieniające się perspektywy starzenia się i zapotrzebowania energetycznego: Starzenie się i funkcje trawienne u ludzi, psów i kotów. J. Nutr. 128, 2632S-2635S (1998).

3. Pérez-Camargo, G. Żywienie kotów: co nowego w starym? Kompendium. Kontynuuj. Wyk. Ćwicz. Weterynarz. 26, 5-10 (2004).

4. Peterson, ME & Little, SE Kacheksja, sarkopenia i inne formy zaniku mięśni: Częste problemy kotów starszych i geriatrycznych oraz kotów z chorobami endokrynologicznymi. Purina Companion Animal Nutrition Summit, Charleston, Karolina Południowa, 3-5 maja 2018 r.; Peterson – wyniszczenie, sarkopenia i inne formy zaniku mięśni.pdf (purinainstitute.com)

5. Gunn-Moore, DA Biorąc pod uwagę starsze koty. Kompendium. Kontynuuj. Wyk. Ćwicz. Weterynarz. 26, 1-4 (2004).

6. Laflamme, DP Żywienie starzejących się kotów i psów a znaczenie kondycji ciała. Weterynarz. Clin. Północ Am. – Mały Anim. Ćwicz. 35, 713-742 (2005).

7. Servet, E., Biourge, V. & Marniquet, P. Międzynarodowe sympozjum nauk żywieniowych Waltham: Interwencja dietetyczna może poprawić objawy kliniczne u psów z chorobą zwyrodnieniową stawów. J. Nutr. 136, 1995S-1997S (2006).

8. Bierer, TL & Bui, LM Waltham Międzynarodowe Sympozjum: Żywienie zwierząt Dorastanie Poprawa objawów artretycznych u psów karmionych małżem zielonym (Perna canaliculus) 1,2. J. Nutr. 132, 1634S-1636S (2002)

9. Lascelles, BDX i in. Ocena diety terapeutycznej w chorobie zwyrodnieniowej stawów kotów. J. weterynarz. Stażysta. Med. 24, 487-495 (2010).

10. Calder, P. Kwasy tłuszczowe Omega-3 a procesy zapalne. Składniki odżywcze. 2, 355-374 (2010).

11. Roush, JK, Dodd, CE, Fritsch, DA, Allen, TA, Jewell, DE, Schoenherr, WD, Richardson, DC, Leventhal, PS & Hahn, KA Wieloośrodkowa praktyka weterynaryjna ocena skutków kwasów tłuszczowych omega-3 na chorobę zwyrodnieniową stawów u psów. J. Am. Weterynarz. Med. dr hab. 236, 59-66 (2010).

12. Pan, Y., Kennedy, AD, Jönsson, TJ & Milgram, NW Poprawa funkcji poznawczych u starych psów dzięki suplementacji diety mieszanką składników odżywczych zawierającą argininę, przeciwutleniacze, witaminy z grupy B i olej rybi. Fr. J. Nutr. 119, 349–358 (2018)

13. Pan, Y. i in. Poprawa funkcji poznawczych u kotów w średnim i starszym wieku dzięki suplementacji diety mieszanką składników odżywczych zawierającą olej rybny, witaminy z grupy B, przeciwutleniacze i argininę. Fr. J. Nutr. 110, 40–49 (2012).

0
    0
    Twój koszyk
    Twój koszyk jest pustyWróć do sklepu